20.03.2016 – XVII Półmaraton Dookoła Jeziora Żywieckiego

Biegacze MCKiS rozpoczęli sezon

W dniu 20 marca grupa 25 zawodników Klubu Biegacza MCKiS stanęła na starcie 17.Półmaratonu dookoła Jeziora Żywieckiego, który organizowany jest co roku przez Starostwo Powiatowe. Półmaraton w Żywcu realizowany jest z dbałością o każdy szczegół i jest sportowym znakiem rozpoznawczym tego miasta. Widać jak z roku na rok bieg rozwija się, jest udoskonalany by sprostać wymaganiom coraz większej liczby biegaczy. W tym roku na starcie stanęło aż 2244 biegaczy (rok wcześniej 1850).

Trasa tego wiosennego biegu nie należy do najłatwiejszych- prowadzi wokół Jeziora Żywieckiego przez zaporę w Tresnej i charakteryzuje się dużą ilością stromych podbiegów, z których najdłuższy na 1,5 kilometra przed metą ma około 700 metrów długości. Ten trudny podbieg wystawia na ciężką próbę psychikę zawodników i weryfikuje ich przygotowanie kondycyjne. Ukształtowanie trasy, piękne widoki Jeziora Żywieckiego oraz doskonała organizacja imprezy tworzą klimat biegu, który przyciąga coraz większą liczbę biegaczy.

Na starcie, w centrum miasta stanęła wśród rekordowej liczby 2244 zawodników, stanęła bardzo silna grupa Kenijczyków i wielu dobrych zawodników zza wschodniej granicy.
O wysokim poziomie zagranicznych biegaczy świadczy fakt, że dopiero na 6 miejscu uplasował się Polak- Andrzej Nowak z klubu Triatlon X- team z Sosnowca z czasem 1.13.47. Medalowe miejsca zajęli zawodnicy z Kenii- Metto David Kiprono z czasem 1.06.26, Too Silas Kiprono czas 1.06.27 oraz Salo Taras z Ukrainy czas 1.08.00.

Najlepszym biegaczem MCKiS okazał się debiutujący w naszych barwach Marek Zieliński, który uzyskał czas 1.32.18.
Syguła Katarzyna 2.08.52
Na koniec trochę ciekawostek- pod względem ilości zawodników z jednego miasta najlepiej wypadła Bielsko Biała 195 osób, drugie miejsce Katowice 134 uczestników, trzecie miejsce Kraków 115 uczestników. Jaworzno radzi sobie całkiem dobrze i zajęło 10 miejsce z 47 uczestnikami. Wyprzedziliśmy wiele śląskich miast z tradycjami biegania np. Chorzów 29 osób, Ruda Śl. 46, Sosnowiec 37, Dabrowa Górnicza 36, Mysłowice 32.

Kolejnymi imprezami, podczas których nasi zawodnicy będą reprezentować klub i miasto to już poważne dystanse maratońskie (42km 195m)- 4 kwietnia Maraton Dębno, 24 kwietnia Orlen Warsaw Maraton, 15 maja PZU Cracovia Maraton.