43. Dębno Maraton – 3 kwietnia ‘2016

W kolebce polskiego maratonu

Dębno, niewielkie 14-tysięczne miasteczko na południu województwa zachodniopomorskiego, tuż przy granicy z Niemcami. Przeciętnemu człowiekowi nazwa tego miasta kojarzy się co najwyżej z drzewem, dla biegaczy wciąż jest nazwą magiczną. To najstarszy polski maraton, a kiedyś miejsce rozgrywania Mistrzostw Polski (jeszcze w 2008 roku z czasem poniżej 2:12 wygrywał tu Henryk Szost). To mekka polskiego maratonu, gdzie rekordy życiowe i Polski byli nasi wielcy biegacze: Jerzy Skarżyński, Antoni Niemczak, Edward Łęgowski czy Ryszard Kopijasz. Do dziś maraton w Dębnie cieszy się dużą popularnością – przyjeżdża tu zarówno elita, jak i… aspiranci do zdobycia Korony Maratonów Polskich. Na starcie stanęło w tym roku siedmiu maratończyków z naszego klubu.

Podium zdominowali Kenijczycy, co oczywiście żadną sensacją nie jest. Wygrał 31-letni Cosmas Kyeva (2:11.57), aktualny rekordzista trasy (2:09.57 w 2014 roku), przed swoim młodszym rodakiem Davidem Metto. Ostatnie miejsce na podium czarnoskórym biegaczom wyrwał Ukrainiec Mykoła Jakimczuk. Najlepszym z biało-czerwonych był Piotr Cypryański z czasem 2:33.41. Wśród pań zwyciężyła Kenijka Stellah Barsosio (2:33.13), która o 11 minut zdystansowała swoją rodaczkę Gladys Biwott i Ukrainkę Olgę Kazimirową. Wioletta Paduszyńska była piąta (2:58.43).

Maraton ukończyło 2102 biegaczy, co jest rekordem w historii biegu.